Üdvözlünk a Passion4Work blogján!

Passion4Work

ALKALOMSZERŰEN DOLGOZNAK, DE RENDES FIZETÉST SZERETNÉNEK

2016. július 26. - Passion4Work.hu

A mai munkaerőpiac már az Y generáció tér (illetve munkahely) nyerésével sem tud „megbirkózni” és máris itt van a Z generáció is, azaz a 18-24 éves korosztály. Hozzájuk körülbelül 850 ezer fiatal tartozik, akik közül mintegy 220 ezren tanulnak valamelyik felsőoktatási intézményben.  Ha azt vesszük, hogy ebből a 220 ezer fiatalból mindannyian csakis a tanulmányaira koncentrálnak, akkor is a Z generáció legalább háromnegyedének már meg kellett volna jelennie a munkaerőpiacon. Ehhez képest a korosztály 43 százalékának nincsen állandó munkája, miközben 93 százalékuk állítja, hogy dolgozott már valaha (a Passion4Work saját belépő interjú kutatásából az derül ki, hogy a P4W új belépőinek közel negyede (24,5%) Z generációs).

Erre a paradoxonra talán magyarázat lehet, hogy a Z-ék a pályakezdésükkel kapcsolatban eléggé pesszimistán nyilatkoznak. Az 1995 után született generáció tagjainak közel fele úgy látja, hogy nehéz lesz elhelyezkednie az első állásában, véleményük szerint a végzettségüknek megfelelő munkát nem könnyű találni: a jelenleg még tanuló, a munkaerő-piacon még meg nem jelent fiatalok között 10-ből mindössze alig 4 jár olyan szakra, vagy tanul olyan szakmát, amelynek hisz a piacképességében! Az is jellemző, hogy a fiatalok mindössze fele dolgozik olyan munkahelyen, munkakörben, amely a végzettségének megfelelő. Igaz, hogy ezek a munkák inkább csak alkalmi jellegűek és csak egy kis tapasztalatszerzésre, esetleg jövedelem kiegészítésre szolgálnak. Ettől függetlenül sem szabad ezt figyelmen kívül hagyni, hiszen ez a tény azt az üzenetet rejti magában, hogy a munkaerőpiacon való boldogulásban már kevés szerepe van a képzettségnek, végzettségnek, ez pedig mind az oktatási rendszer, mind a munkaerő-piaci viszonyok komoly problémáit jelzi.

A célcsoport fiataljainak esetében az előzetesen elvárt nettó fizetés átlagosan 181 ezer forint körül alakul, de az igények az iskolai végzettség növekedésével együtt emelkednek: a Ba/BsC szakos hallgatók jellemzően kisebb elvárásokkal álltak elő, mint a jelenleg már Ma/MsC képzést végzők. Összességében a 18-24 éves korosztály munkaerőpiacon még meg nem jelent tagjai némileg kisebb kezdő fizetésigényt jeleztek, mint az idősebb, de eddig még soha nem dolgozók. A gyakorlatban egyébként a Z generáció 26 százaléka nem elégedett a jelenlegi bérével.

Magyarországon is jellemző, hogy legkönnyebben ismerősön keresztül tud az ember munkához jutni (a Passion4Work elemzése szerint a P4W új belépőinek több mint negyede (26,4%) személyes ajánlás alapján került alkalmazásra). Ám az első munkahely előtt álló fiataloknak a legtöbb esetben még nincsen olyan értékes szociális hálójuk, amely álláshoz juttathatná őket. A GKI tanulmánya szerint egyébként a nyomtatott sajtóban már csak a fiatalok 20%-a keres munkát, a fejvadászok ebben a korosztályban pedig maximum csak azoknál jönnek szóba, akik valamilyen kiemelkedő iskolai végzettséggel bírnak. A legkedveltebb böngészési helyek az apróhirdetési, illetve az álláskeresésre szakosodott weboldalak: ezt alátámasztják a Passion4Work adatai is, amelyek szerint a P4W új belépőinek több mint fele (53,4%) internetes álláskereső portálokon vagy a facebook-on talált maga számára elfogadható munkalehetőséget.

Forrás: mfor.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://passion4work.blog.hu/api/trackback/id/tr358914964

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása